ÖrümcekBilgi Bankası

İstanbul’da Zehirli Örümcek Var mı?

İstanbul’da zehirli örümce ile ilgili aramalarda gazetelerde bununla ilgili haberler mevcut. Ancak bu haber kaynaklarının bazılarına şüphe ile yaklaşmaktayız. İstanbul’da genel olarak öldürücü zehre sahip örümcekler bulunmamaktadır.

Türkiye’nin diğer sıcak ve rutubetli iklime sahip bölgelerinde bulunan örümcekler taşınma ile İstanbul’a gelebilmektedir. Ya da yurt dışından gelen canlı ve cansız kargolar ile de bazı örümcek türlerinin İstanbul’a taşındığı görülmektedir. Ancak genel olarak çok nadir görülmektedir.

İstanbul’da genelde insanları öldürücü zehre sahip olmayan örümcekler mevcuttur ve bunlar genellikle insanlara zarar vermezler. Türkiye’de en yaygın zehirli örümcek türleri Kara Dul ve Kırmızı Başlı Vız Vız örümcekleridir. Ancak bu örümcekler genellikle insanlara saldırmazlar ve sadece kendilerini savunmak için ısırırlar.

Yine de, özellikle çocuklar ve evcil hayvanlar için zehirli örümcek ısırıklarına karşı dikkatli olunması önerilir. Eğer bir örümcek ısırığından şüpheleniyorsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız ve müdahale etmeniz gerekebilir.

İstanbul’da Zehirli Örümcek Varsa Tehlikeli midir?

Örümcek ısırıklarına karşı alerjisi olan kişiler, herhangi bir örümcek ısırığından ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle, İstanbul’da da olsa örümceklerle temas etmekten kaçınmak ve mümkünse ev ve iş yerlerinde örümceklerin girmesini önlemek için gerekli önlemleri almak önemlidir.

Çeşitli kaynaklarda karadul ve benzeri tehlikeli örümceklerin iklim şartları sebebi ile İstanbul’da nadir olarak görülmeye başlandığı raporlansa da kene gibi büyük bir yaygınlıkta değildir. Yine de örümcek gördüğünüzde elle temastan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Özellikle kaya ve taşları kaldırırken dikkatli olmanız yararlı olacaktır. Yurt dışından gelen kargolarınızı da dikkatlice açmanız tedbir olarak iyi olacaktır.

Örümcek ısırmasından şüpheleniyorsanız ya da şüpheli bir böcek ısırmasına maruz kaldıysanız öncelikle bir uzman doktora görünmeniz, gerekli tedavileri uyguladıktan sonra evinizi profesyonel bir ilaçlama firmasına kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’da Zehirli Örümcek Var mı? Videomuzu İzlediniz mi?

Rıdvan Şimşek

Merhaba, ben Rıdvan ŞİMŞEK, A1 ilaçlamanın kurucusu ve marka sahibiyim. Ev ve iş yerleri için böcek kontrolü konusunda uzmanım. Böcek ve kemirgenler için merak edilenleri web sitemde sizler için yazıyorum. Bilgi ve teknolojiyi birleştirerek, güvenli yaşam alanları sağlamak için ekibim ile çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA