Zararlı RehberiAkrepBilgi Bankası

Evde Yavru Akrep Buldum Ne Yapmalıyım?

Evde yavru akrep gördüyseniz, bu başka akreplerin olduğu anlamına gelir. Dişi akrepler, dünyaya getirdikleri yavru akrepleri bir dönem sırtlarında taşımaktadırlar. Zaman zaman doğaya salıp yaşam şartlarına alıştırmayı ve yaşama tutunmayı öğretirler.

Bu yavru akrepler, yaşam antrenmanından sonra tekrar anne sırtına geri dönerek yaşamlarına devam ederler. Bir dişi akrep iklim koşullarına göre 20 – 40 arası yavru akrep dünyaya getirir.

Evde yavru akrep görmek başka ve birçok akrep olduğunun en büyük ipucudur. Yavru akrepler yetişkinler gibi sokabilir ve aynı tehditleri oluşturabilirler.

akrep yavrusu

 

Yavru akrepleri evinizde tespit etmek oldukça zordur. Yetişkin ve yavru akrepler genellikle su arayışı, arkadaş arayışı veya yuvaları bozulduğu meydana çıkarlar. Fakat bu durum onlardan kurtulamayacağınız anlamına gelmez.

Akrepler kıskaçlarındaki zehirlerden dolayı ve sokucu iğneleri olduğu için korkutucudurlar. Genellikle akreplere evde rastlanınca çok şaşırılır. Genel yaşam alanları evler olmasa da bahçeden, çatıdan veya bina cephesinden evlere giriş yapmaktadırlar.

Akrepler evlerde bir hamamböceği veya bir karınca gibi istila etmese de gördüğünüz sayıdan fazlaca olma ihtimalleri daha yüksektir.

Evde gördüğünüz akrepler renkleri yaşadığınız şehir ve iklime göre değişiklik göstermektedir. Akrepler kabuk atarlar ve siyah bir akrebe beyaz halde rastlamanız mümkündür.

Yavru akreplerde aynı yetişkinler gibi böcekleri ve örümcekleri yerler. Fakat onlarda kendileri gibi küçük olanlara saldırı düzenlerler. İlk zamanlar avlarını felç etmek için iğnelerini kullanırlar. Yeterince güçlendiklerinde ise buna gerek duymazlar.

Evde Yavru Akrep Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Tedbir amaçlı evinize ilaçlama yaptırmalısınız. Böylelikle olası tekrar etme durumunun önüne geçersiniz. Neden evimde akrep var diyorsanız bunun net bir cevabı yoktur. Akrep sokma riskine girmemelisiniz. Fakat evde yavru akrep görmek yakınlarınızda bir istila durumunun olduğu anlamına gelir.

Bir akrep veya yavrusu gördüğünüz zaman onların istila etmesini ve risklerini azaltmak ve bitirmek istiyorsanız bu çoğu zaman akrep ilaçlama yaptırmak ile olur.

  1. Evde yavru akrep bulunca sakin olmalısınız. Genellikle akrepler siz onları kızdırmadıkça saldırı haline geçmezler.
  2. Elinizle akrebe dokunmayın veya başka bir cisim ile müdahale etmeyin.
  3. Akrebi evinizden uzaklaştırın ve bundan emin olun.
  4. Devamında bir akrep görürseniz artık akrep ilaçlama yaptırmanın zamanı gelmiştir.
  5. İlaçlama firmasından tavsiye ettiği fiziksel mücadeleleri yerine getirin.
  6. Evinizde akrep gördüğünüzde en iyi senaryo profesyonel destek almaktır.

 

İkinci bir durum ise evlerde akrep olması kargo gelmesidir.  Kargoyla en sık gelen böceklerden biri akreptir. Sipariş verdiğiniz bir çiçeğin veya siparişinizle gelen karton kolinin içine saklanmış bir akrep ile karşılaşabilirsiniz. Bahçe katları ve çatı katları ise akrebe karşı daha risk altındadırlar.

Çünkü akrepler çatı aralarında yaşamayı sevdikleri gibi, bahçede toprakta ve saksı altları, duvar yarık çatlakları, kömürlük ve depo alanlarında yaşamaya devam ederler. Böylelikle evinize saldırı düzenleyebilirler.

Akrepler suyu çok severler. Bu nedenle akrepleri bir yüzme veya süs havuzu etraflarında görebilirsiniz. Ya da banyo mutfak lavabo içlerinde tamda su ihtiyaçlarını karşılarken rastlayabilirsiniz.

Akrepler beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için etrafındaki böceklere saldırı düzenleyebilirler. Avlanmalarının çoğunu gece saatlerinde gerçekleştirirler. Akreplerin çıyan, örümcek vb. Diğer haşerelere beslenme amaçlı saldırması bu böceklerin aynı evde olmayacağı anlamına gelmez. Birbirleri ile köşe kapmaca oynasalar da aynı evde veya aynı mekanda bulunabiliyorlar.

Akrep mücadelesi, bu haşerelerin zorlu kabuklarına ve kimyasala karşı direnç göstermelerine rağmen akrepleri öldürmek için özel formüle edilmiş biyosidal kimyasallar ile yarık çatlak ve saklanmayı sevdikleri gizli alanlara sıvı uygulama ile başlar.

Evinizdeki akrepler korkutucu olmamakla beraber sokmaları nedeniyle tehlike arz ederler. Akrep sokması kişinin alerjik bünyesine göre değişkenlik gösterir. Eğer akrep sokması yaşarsanız en yakın sağlık kuruluşuna gözükmelisiniz.

A1 ilaçlama ve profesyonel haşere mücadele olarak eviniz, binanız ve yaşam alanlarınızı akrepten korunaklı hale getiriyoruz. A1 ilaçlama olarak yıllardır süre gelen tecrübemiz ile evinizdeki davetsiz akrepleri ortadan kaldırırız. Buna ek olarak evinizin uzun dönem güvenli olup olmadığını kontrol ederiz.

Akrep yavrusu

Resimde anne akrebin yavrularını sırtında taşıdığını görebilirsiniz. Anne akrepler zaman zaman yavrularını doğaya salarlar. Bunun sebebi yavrusunun yaşam koşullarına ve hayat tutunabilmeleri için alışmalarıdır.

Evde Yavru Akrep

Rıdvan Şimşek

Merhaba, ben Rıdvan ŞİMŞEK, A1 ilaçlamanın kurucusu ve marka sahibiyim. Ev ve iş yerleri için böcek kontrolü konusunda uzmanım. Böcek ve kemirgenler için merak edilenleri web sitemde sizler için yazıyorum. Bilgi ve teknolojiyi birleştirerek, güvenli yaşam alanları sağlamak için ekibim ile çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HEMEN ARA